DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
CHELSEA
CHELSEA:
Chelsea
       
Oficiální název klubu: Chelsea
Manager: José Mourinho
Stadion: Stamford Bridge (kapacita 42.522)

Přezdívka: The Blues
Klubové barvy: Modrá, bílá
Založeno: 1905-03-14
Treninkovy komplex: The Cobham
Adresa: Fulham Road, London, SW6 1HS, United Kingdom
Telefon: 020 7386 9373
Fax: 020 7381 4831
Oficiální stránky: www.chelseafc.com
Prezident: Bruce Buck
Vlastník: Roman Abramovič

Stamford Bridge

Domácí stadion Chelsea se jmenuje Stamford Bridge a jeho vznik je stejně pozoruhodný jako založení vlastního týmu.

Kdy byl otevřen?

Stamford Bridge byl oficálně otevřen 28.dubna 1877. Prvních 28 let existence byl používán převážně Londýnským Atletickým Klubem pro pořádání atletických mítinků. V roce 1904 se změnil vlastník, když Gus Mears a jeho bratr J. T. koupili pozemek i se sousední zahradou a rozhodli se postavit stadion a později založit fotbalový klub.

Kdo ho navrhl?


Stadion byl navržen známým architektem Archibaldem Leitchem, který se již předtím podílel na návrzích Ibrox Parku v Glasgowě nebo Goodison Parku v Liverpoolu. Stamford Bridge nejprve zahrnoval pouze 120 yardů dlouhé stání na Jižní straně, kam se vešlo 5000 diváků. Díky tisícům tun vykopaného materiálu při stavbě nedaleké podzemky byly postaveny velké terasy na Západní straně. Všechny tribuny dali stadionu tvar velké mísy. Kapacita byla plánována má 100 tisíc lidí a měla být druhá největší v zemi za Crystal Palace - dějišti finále FA Cupu.

Proč se jmenuje Stamford Bridge?

Jméno Stamford Bridge pochází z minulosti vzdálenější než sám stadion. Mapy z 18.století ukazují potok nazýváný "Stamfordská říčka"(1), který tekl podél současné železnice nedaleko East Stand (Jižní tribuny) a vléval se do Temže (2). V místě, kde křižuje Fulham Road (Fulhamskou silnici - 3), je vyznačeno "Little Chelsea Bridge" (Malý Chelseaský most), který se původně jmenoval Stanford Bridge (Sanforský most - dříve to byl písečný brod). Ve stejné době se křížení říčky a Kings Road (Královské silnice - 4) nazývalo Stanbridge (Kamenný most). Zdá se, že se tyto dva názvy spojily v Stanford Bridge, z čehož postupem času vzniklo Stamford Bridge jako adoptované jméno nového stadionu.

1930

Stadión zůstal víceméně nezměněn dalších 25 let, v roce 1930 byla vzpřímena terasovitá Shed End (Jižní tribuna). Velký val za jižní brankou se stal Mekkou pro skalní fanoušky Chelsea a bude navždy spojován se Stamford Bridge. Modernizovaná Jižní tribuna přežila 60., 70. a 80.léta a stala se ohniskem nejtvrdších fanoušků Chelsea. Za tu dobu se ozdobila jedinečným zastřešením (zakrývalo stěží 1/5 tribuny). Vedou se debaty, proč dostala jméno 'Shed', jak se jí začalo říkat během výstavby.
Jižní tribuna byla zdemolována v roce 1994, podle nového nařízení měla být všechna místa k sezení. Všechny staré sedačky byly přesunuty na novou Jižní tribunu otevřenou v roce 1997. Poslední zápas se starou tribunou byl proti Sheffieldu United 7.května 1994.

1939

V roce 1939 byla vybudována Severní tribuna. Nezvyklá tribuna v severovýchodním rohu byla prodloužením Východní tribuny a odlišovala svým vzezřením celý stadion od ostatních. Přežila do roku 1975, kdy byla zbourána. Celá nová Severní tribuna byla po demolici otevřena v roce 1993 a stala se základním kamenem nového moderního stadionu.

1964/65

Během sezóny 1964/65, jedné z nejlepších v historii Chelsea, byla obrovská Západní terasa přeměněna na tribunu pro sezení. Obsahoval ze 3/4 sedačky a z 1/4 betonovou plochu, zvanou 'Lavice'. Existovala 25 let, než byla jako poslední část starého stadionu v roce 1998 zbourána. Byla to těžká rána pro mnoho lidí, kteří si oblíbili starou tribunu s jejími dřevěnými sedačkami a stejně jako Jižní tribuna je zdrojem mnoha vzpomínek. Po přestavbě je jednou z nejhezčích tribun v zemi, náklady na ni činily zhruba 30 milionů liber a pojme 13,5 tisíce lidí, kteří mají nejvyšší komfort a skvělý výhled.

1973/74

V roce 1973 byla vybudována Východní tribuna, zázrak stavitelství. Stále je jednou z nejnápadnějších tribun v zemi, ale panují pochybnosti, zda není příliš stará. Je to jediná část stadionu, která přežila masové přebudování v 90.letech, přesto obstála v rozsáhlých konstrukčních a zatěžkávacích zkouškách. Východní tribuna má ještě kontroverznější minulost. Když byla Chelsea v 60. a 70. letech na vrcholu, majitelé usoudili, že takovýto hvězdný tým si zaslouží hrát na nejlepším stadionu v zemi. Byl navrhnut plán rozsáhlé rekonstrukce, jehož výsledkem měl být 50-ti tisícový uzavřený kotel. Celá akce se ale stala příliš nákladnou, klub se málem položil, musel prodat své nejlepší hráče a na začátku 80. let zbyly jen trosky slavného klubu. Dalších 20 let trvalo nejen přebudování kádru a stadionu, ale také celého klubu. Nyní po všech peripetiích Východní tribuna zůstala jako svědek minulých časů.

Když Stamford Bridge málem zanikl!

Když klub prakticky zbankrotoval na konci 70.let, majitelé pozemků se rozhodli neprodloužit smlouvy s klubem a nabídly je komerčním firmám. Bylo to rozhodnutí, které málem navždy připravilo Chelsea o její hřiště. Musela se dělit o stadion s Fulhamem nebo Queens Parkem Rangers a Stamford Bridge se změnil na supermarket. Chelsea se s vlastníky pozemků dlouho nemohla dohodnout, a tak nešel stadion přebudovat, čímž klub ztrácela respekt u ostatních týmů. Naštěstí 10 let trvající jednání mezi prezidentem klubu Kenem Batesem a majiteli skončilo úspěšně, příslušné smlouvy byly podepsány v roce 1992. Spor byl vyhrán, Stamford Bridge uspěl v nejtěžší zkoušce a od roku 1994 zažil největší přestavbu stadionu v historii země, která trvala 7 let.

1994/95

Vybudování nového Stamford Bridge z popela začalo postavením Severní tribuny. Stará lavicovitá terasa, která hostila v minulých letech fanoušky hostí, byla zbourána a začalo se se stavbou nové. Dostala jméno Tribuna Matthew Hardinga na památku dřívějšího ředitele Chelsea, který tragicky zahynul při havárii helikoptéry a stala se domovem nejtvrdších fanoušků Chelsea.

1997


Následovalo vybudování nové Jižní tribuny. Stará Jižní terasa byla dočasně nahrazena sedačkami dávno před rekonstrukcí a ve stejné době bylo rozhodnuto, že se nová tribuna stane základem současně budovaného Chelsea Village Hotelu. Jako všechny nově budované tribuny je moderní, malá a komfortní. Je také velmi blízko hřiště, což přispívá k fantastické atmosféře.

1998

Poslední kousek mozaiky nového Stamford Bridge byl doplněn vybudováním Západní tribuny. Horní řady byly postavena až poté, co byly vyřešeny problémy s městskou radou, což trvalo 2 roky. Konečně byla vybojována poslední bitva a práce na největší a nejluxusnější části stadionu, 13,5 tisícové Západní tribuně, mohly začít. Slavnostně byla otevřena 19.srpna 1998 a uzavřela tak přeměnu stadionu, která začal v roce 1973.

Současnost

Současná kapacita je 42 449 diváků a tvar hřiště se změnil ze širokého oválu na čtyřhranný obdélník. Stamford Bridge je nyní největším stadionem v Londýně a jedním z nejlepším v Anglii i Evropě. Zázemí a vybavení komplexu zahrnuje 2 čtyřhvězdičkové hotely, 5 restaurací, konferenční sál, noční klub, podzemní parkoviště, návštěvní a obchodní centrum. Je to předlouhá cesta, na jejímž začátku stál atletický stadion postavený v roce 1876!


Sponzoři

» Oficiální sponzor klubu

» Oficiální sportovní sponzor

» Oficiální mobilní partner

» Oficiální sponzor piva

» Oficiální sponzor pití

» Oficiální partner

» Oficiální turistický sponzor

» Oficiální partner pro kupování lístků přes internet




BRANKÁŘI:


PETR ČECH
Jméno: Petr
Příjmení: Čech
Přezdívka: Čechíno
Datum narození: 20. 05. 1982
Místo narození: Plzeň
Národnost: Česko
Výška: 197 cm
Váha: 87 kg
Pozice: Brankář
Číslo dresu: 1
Debut: 15.srpna 2004 - Manchester United, 1:0
Přestupová částka: 7 miliónů liber
Předchozí kluby: Škoda Plzeň, Viktoria Plzeň, Chmel Blšany, Sparta Praha, Stade Rennes
V týmu od data: 1. 06. 2004
Smlouva do: 1. 06. 2010

Více než dva týdny trvaly námluvy Chelsea s českým reprezentačním brankářem Petrem Čechem. Problémem však nebyl Čechův souhlas k přesunu za kanál La Manche, potíže dělal jeho bývalý chlebodárce – francouzský klub z Rennes. Problémem byl především termín transferu a výše odstupného, za niž byli Francouzi ochotni svůj klenot oželet. Nakonec došlo k dohodě ke všeobecné spokojenosti. Čech zůstal do konce sezóny ve Francii a až potom se přesunul do Londýna. Za 7 milionů liber.

Kariéra vytáhlého mladíka, jehož příjmení i národnost znějí totožně, touto transakcí nabrala kurz k dalšímu strmému vzestupu. Teprve nedávno se objevil jako velká naděje a příslib do budoucna v prvoligovém celku z Blšan. Jako takového jej v roce 2001 vykoupila za úctyhodných 20 milionů korun Sparta Praha. Ani na Letné se příliš nezdržel. Okamžitě si totiž vydobyl pozici jedničky mezi tyčemi, zúčastnil se velkolepého rudého tažení Ligou mistrů, čímž na sebe upozornil v zahraničí a v létě 2002 se stěhoval do zmíněného francouzského Rennes za částku 150 milionů korun. Zatím se tedy každému svému zaměstnavateli vyplatil nejen po sportovní, ale i po ekonomické stránce. Nepovšimnut samozřejmě nezůstal ani českými národními týmy.

S výběrem do 21 let získal v roce 2002 ve Švýcarsku titul mistra Evropy a natrvalo se usadil i na pozici prvního brankáře v reprezentaci dospělých. V Chelsea se brzy prosadil do základu, stal se respektovanou brankářskou jedničkou a vybudoval si v klubu solidní postavení. 5. května 2005 vytvořil nový rekord v Premier League v počtu minut (1025) bez inkasovaného gólu. Na konci ročníku se mohl radovat z vůbec prvního ligového titulu v kariéře, o rok později primát obhájil.


HENRIGUE HILÁRIO

Jméno: Henrique
Příjmení: Hilário
Datum narození: 21. 10. 1975
Místo narození: Sao Pedro da Cova
Národnost: Portugalsko
Výška: 189 cm
Váha: 85 kg
Pozice: Brankář
Číslo dresu: 40
Debut: 18.října 2006 - FC Barcelona (UEFA Champions Leagu
Přestupová částka: zadarmo
Předchozí kluby: Naval, Academica, FC Porto, Amadora, Varzim, CD Nacional
V týmu od data: 1. 06. 2006
Smlouva do: neurčeno


CARLO CUDICINI

Jméno: Carlo
Příjmení: Cudicini
Datum narození: 06. 09. 1973
Místo narození: Milán
Národnost: Itálie
Výška: 181 cm
Váha: 73 kg
Pozice: Brankář
Číslo dresu: 23
Debut: 17. dubna 2001 - Tottenham Hotspur 3:0
Přestupová částka: 160 tisíc liber
Předchozí kluby: AC Milán, Como Calcio, Prato, Lazio Řím, Castel di Sangro
V týmu od data: 3. 06. 2000
Smlouva do: neurčeno

Tomuto gólmanovi byla prorokována velká budoucnost v Itálii během kariéry v AC Milán. Jenže kvůli sérii zranění nedostal šanci se ukázat a tak dostal nabídky převážně ze Série B. Chelsea ho koupila za 160 tisíc liber jako zálohu za Eda de Goeye v roce 1999, jenže po příchodu krajana Ranieriho přebral Nizozemci post jedničky pro sezónu 2000/2001.

Zranění v přípravě ho zbrzdilo, ale díky výpadku Marka Bosniche znovu dostal šanci. Nepustil ji a po skvělých výkonech byl vyhlášen nejlepším hráčem sezóny 2001/2002. Mnoho dalších měsíců si udržoval vysokou výkonnost, bohužel v prvním roce po příchodu Abramoviče zavinil několik gólů a vedení se rozhodlo koupit nadějného Čecha.

Ten záhy po příchodu vytlačil Itala z pozice jedničky, takže se Carlo musel spokojit jen s pár starty za sezónu. Nicméně, i když mohl odejít a chytat ve velkém klubu, neučinil tak a dál spolehlivě kryje záda Čechovi, se kterým vytvořil nejlepší brankářskou dvojici světa.



OBRÁNCI:

ALEX
Příjmení: Alex
Přezdívka: Alex
Datum narození: 17. 06. 1982
Místo narození: Niterói
Národnost: Brazílie
Výška: 188 cm                                                                                   
Váha: 92 kg
Pozice: Obránce
Číslo dresu: 33
Přestupová částka: zadarmo
Předchozí kluby: Atlético Juventus,Santos FC, PSV Eindhoven
V týmu od data: 10. 08. 2007
Smlouva do: neurčeno

Tank supertěžké třídy se po sáhodlouhých problémech s pracovním povolením dostal do Londýna a může oblékat dres Chelsea. Problém je, že obr, při jehož přímém kopu byste rozhodně nechtěli stát ve zdi, bude muset hodně bojovat, aby se dostal do základní sestavy.

Mladý Alex Rodrigo Dias da Costa začínal svou kariéru v Santosu, ale od ostatních Brazilců se výrazně lišil. Nepouštěl se do žádných technických fines, jak je v zemi samby zvykem, své protihráče radši bořil na objednávku.

Tento přístup mu samozřejmě vynesl velký úspěch, debut si v Santosu odbyl ve dvaceti letech. Pak přišel raketový vzestup. Rok 2003 – premiéra v brazilské reprezentaci proti Mexiku. A hned o rok později si ho všiml Piet de Visset, skaut Chelsea, a Santos tak své opoře musel dát sbohem.

Alexe sice Blues koupili, ale pracovní povolení tanky v Británii nedostávají jen tak. Takže PSV Eindhoven se hned nabídlo, že si ho vezme na hostování. Chelsea ho mohla kdykoli vzít zpět za symbolické jedno euro, ale bez pracovního povolení jí to bylo platné asi jak Maloudovi pravá noha.

Alex v Nizozemsku strávil tři roky, a co si budeme povídat, byla to léta veleúspěšná. V sezóně 04/05 PSV získalo domácí double a v Lize mistrů došlo až do semifinále, kde je nešťastně vyřadil AC Milán.

O rok později The Tank dotáhl svůj tým „jen“ k titulu v lize, ale do Londýna opět nešel. Chelsea radši koupila Khalida Boulahrouze (to jsme si pomohli) a Alex dál strašil pouze útočníky Eredivisie.

Další sezóna byla opět extrémně povedená. Alex v osmifinále Ligy mistrů v podstatě sám vyřadil Arsenal, na čtvrtfinále se ale zranil a PSV bez něj dostalo naklepáno celkově 4-0 od Liverpoolu. Chuť si Holanďané spravili v lize, kdy v posledním kole po neopakovatelném a nervy drásajícím souboji tří týmu vzešla vítězně právě banda okolo Alexe.

A pak už konečně přišel přesun do Londýna. Brazilská zeď toho ze začátku moc neodehrála, ale vzhledem k tomu, že Carvalho nebo Terry jsou poslední dobou pořád zranění, o málo minut na hřišti se bát nemusí. A taková pumelice proti Middlesbrough? Jen důkaz neskutečné síly, která v Alexovi je. Zda bude stačit na místo v základu, to se uvidí.



JULIANO BELLETTI
Jméno: Juliano
Příjmení: Belletti
Datum narození: 20. 06. 1976
Místo narození: Cascavel
Národnost: Brazílie
Výška: 179 cm
Váha: 74 kg
Pozice: Obránce
Číslo dresu: 35
Debut: 25.8.2007 - Chelsea-Portsmouth 1:0
Přestupová částka: 5,5 milionů euro (?)
Předchozí kluby: Cruzeiro,Sao Paulo,Mineiro,Villarreal,Barcelona
V týmu od data: 23. 08. 2007
Smlouva do: 23. 08. 2010

TAL BEN HAIM
Jméno: Tal
Příjmení: Ben Haim
Datum narození: 31. 03. 1982
Místo narození: Rishon LeZion
Národnost: Izrael
Výška: 180 cm
Váha: 74 kg
Pozice: Obránce
Číslo dresu: 22
Debut: 14.7.2007 - Chelsea - Club America 2:1
Přestupová částka: zadarmo
Předchozí kluby: Maccabi Tel Aviv, Bolton Wanderers
V týmu od data: 14. 06. 2007
Smlouva do: 17. 06. 2011

Tal Ben Haim přišel do Chelsea možná jen pro zajištění, aby se neopakovala zdravotní krize obránců, možná s ním ale má José Mourinho větší plány. Pojďme se tedy podívat na to, jak se z obyčejného izraelského mladíčka stal čestný držitel modrého dresu se znakem Chelsea…

Okolo přelomu milénia zaujal Ben Haim pevnou pozici v Maccabi Tel Avivu, později mu i pomohl vyhrát titul. A mladého obránce si všiml manažer Boltonu Sam Allardyce, v létě 2004 ho dva týdny zkoušel a poté ho asi za 150 tisíc liber zavázal na tři roky do služeb Wanderers.

Ačkoliv s ním Allardyce počítal spíše do budoucnosti, již v první sezóně si odbyl mladý Ben Haim 27 startů, do statistik si připsal i první gól a mohl být se svou první sezónou naprosto spokojený. Měl v ní sice menší potyčku s Waynem Rooneym, v níž byl následně obviněn ze simulování, ale to mu na výkonech neubralo.

V dalším ročníku si dokonce i vyzkoušel, jaké to je dělat v Boltonu kapitána, a v obraně působil jako skála. Rok před vypršením jeho smlouvy si na něj už brousili zuby jiné kluby. Zájem měl prý Tottenham, West Ham, v lednu 2007 vyjednávala i Chelsea, ale námluvy byly neúspěšné. Ben Haim novou smlouvu nepodepsal a v létě tak mohl odejít kamkoli, navíc zadarmo.

Po sezoně odešel Sam Allardyce koučovat Newcastle a hodně o svého bývalého svěřence stál. Nakonec ale souboj o Izraelce vyhrála Chelsea. Důvod? Blues jsou prý jeden z nejlepších týmů na světě, mají skvělé fanoušky, hrají Ligu mistrů. Nejen v ní by Ben Haim rád zazářil.
 


WAYNE BRIDGE
Jméno: Wayne
Příjmení: Bridge
Datum narození: 05. 08. 1980
Místo narození: Southampton
Národnost: Anglie
Výška: 177 cm
Váha: 68 kg
Pozice: Obránce
Číslo dresu: 18
Debut: 13.srpna 2003 - MŠK Žilina (Champions League, 2:0)
Přestupová částka: 7 milionů liber
Předchozí kluby: Southampton FC
V týmu od data: 21. 07. 2003
Smlouva do: neurčeno

Wayneova kariéra má raketový vzestup. Z dorosteneckého týmu Southamptonu se probojoval do reprezentačního mužstva, odehrál i dva zápasy na MS 2002 proti Argentině a Nigérii. Lehce se přizpůsobil zvyšujícím se nárokům a nyní je jedním z nejlépe hodnocených levých obránců v zemi.

V tak mladém věku již vlastní jeden rekord, když nechyběl v žádném ze 113 po sobě jdoucích zápasů Premier League. Svou kariéru v Southamptonu začal na levém křídle, později byl přesunut do obrany. Profesionální smlouvu podepsal v lednu 1998, debut absolvoval v prvním zápase sezóny 1998/99 proti Liverpoolu.

V jejím průběhu si připsal obdivuhodných 24 startů, také byl zvolen nejlepším hráčem Saints ročníku 2001/02. Plynule přešel z reprezentace U-21 do týmu dospělých, první zápas v národním mužstvu odehrál proti Holandsku.


RICARDO CARVALHO
Jméno: Ricardo
Příjmení: Carvalho
Datum narození: 18. 05. 1978
Místo narození: Amarante
Národnost: Portugalsko
Výška: 183 cm
Váha: 79 kg
Pozice: Obránce
Číslo dresu: 6
Debut: 16.srpna 2004 - Manchester United (liga, 1:0)
Přestupová částka: 20 milionů liber
Předchozí kluby: Leca, Alverca, FC Porto
V týmu od data: 27. 07. 2004
Smlouva do: neurčeno

Trenérská výměna Mourinha za Ranieriho způsobila, že do Chelsea přešlo několik opor jeho bývalého klubu - FC Porto. Ricardo Carvalho přišel jako náhrada za Marcela Desaillyho, umí hrát oběma nohama i hlavou.

V Portu si však vedl tak dobře, že si vybojoval místo v portugalské reprezentaci a byl hlavní oporou obranné řady vicemistra Evropy. Laso z Londýna přilétlo brzy a přestupová částka 20 milionů liber z něj udělala suverénně nejdražšího obránce v historii Chelsea.


ASHLEY COLE
Jméno: Ashley
Příjmení: Cole
Datum narození: 20. 12. 1980
Místo narození: Stepney
Národnost: Anglie
Výška: 173 cm
Váha: 67 kg
Pozice: Obránce
Číslo dresu: 3
Debut: 9.září 2006 - Charlton (liga, 2:1)
Přestupová částka: 5 miliónů liber + William Gallas
Předchozí kluby: Arsenal
V týmu od data: 31. 08. 2006
Smlouva do: neurčeno

Ashley Cole má doma cenu za nejúžasnější pár a v posteli nejvíc sexy zpěvačku roku 2005. V srdcích fanoušků Arsenalu po něm zbyla krvavá stopa. Zbude i v peněžence Romana Abramoviče?

První oficiální kontrakt podepsal v Arsenalu. Tento klub netřeba představovat. Severní Londýn, odnož od Nottinghamu Forest - ze současnosti Arséne Wenger. Právě ten si vytáhl dvacetiletého Ashleyho Donovana Colea a podepsal s ním smlouvu. Předtím ale hájil barvy Londýňanů v mládežnických soutěžích. Zajímavostí je, že jeho první debut byl proti Middlesbrough a Ashley i navzdory svým centimetrům nastoupil jako útočník.

Před podepsáním kontraktu ho Wenger poslal do klubu Crystal Palace, aby se mladý Angličan vyhrál. V roce R, tedy 2000, se Gunners zranil Sylvinho a Cole byl povolán do akce. Francouzský trenér si z maličkatého Ashleyho vychoval nejlepšího levého obránce na světě. Donovan se začal objevovat na veřejnosti se zpěvačkou Cheryl Tweedy a o jejich velkolepé svatbě jste jistě všichni slyšeli.

Už v roce 2004 začali námluvy s Chelsea. Cole i klub miliardáře Abramoviče zaplatili pokutu, protože měli dostaveníčko bez vědomí Arsenalu. Mourinho si pořídil jiného beka, ale příští rok už se přestup za velkého mediálního boomu uskutečnil. Ashley jako reprezentační obránce přešel k modré a William Gallas, s pěti miliony liber v náručí, se poroučel opačným směrem.

Ashley Donovan Cole dostal číslo tři a na začátku sezóny 06/07 působil trochu nervózním dojmem. Poslední dobou se věnoval hlavně novinám, ale nyní by se měl soustředit na své nové působiště a na spokojenost svých nových fanoušků.


PAULO FERREIRA
Jméno: Paulo
Příjmení: Ferreira
Datum narození: 18. 01. 1979
Místo narození: Cascais
Národnost: Portugalsko
Výška: 182 cm
Váha: 76 kg
Pozice: Obránce
Číslo dresu: 20
Debut: 15.srpna 2004 - Manchester United (liga,1:0)
Přestupová částka: 13,2 milionu liber
Předchozí kluby: Estoril, Vitoria Setubal, FC Porto
V týmu od data: 1. 06. 2004
Smlouva do: neurčeno

Nevydařené Euro 2004 zpochybnilo velkou cenu, kterou za něj Chelsea zaplatila a José Mourinho si musel vyslechnout dost kritiky na svůj účet.

Útočně laděný hráč se během půl roku vypracoval do reprezentace a v sezóně 2003/04 byl vyhlášen nejlepším evropským pravým obráncem.


BRATISLAV IVANOVIČ

Jméno: Branislav
Příjmení: Ivanović
Datum narození: 22. 02. 1984
Místo narození: Sremska Mitrovica
Výška: 188 cm
Váha: 84 kg
Pozice: Obránce
Číslo dresu: 2
Přestupová částka: 9 milionů liber
Předchozí kluby: SREM Sremska Mitrovica, OFK Beograd, FC Lokomotiv Moscow
V týmu od data: 15. 01. 2008
Smlouva do: neurčeno


JOHN TERRY
Jméno: John
Příjmení: Terry
Přezdívka: JT
Datum narození: 07. 12. 1980
Místo narození: Barking
Národnost: Anglie
Výška: 186 cm
Váha: 74 kg
Pozice: Obránce
Číslo dresu: 26
Debut: 28.října 1998 - Aston Villa (ligový pohár, 4:1)
Přestupová částka: odchovanec
Předchozí kluby: odchovanec
V týmu od data: neurčeno
Smlouva do: neurčeno

Budoucí kapitán anglické reprezentace? Je to možné. Jsou u něj totiž vidět vlastnosti obra středové řady. Velký silný střední halv, který má potenciál stát se jedním z nejlepších, jestli ne vůbec nejlepším.

Už se stal mládežnickým Hráčem roku v první sezóně mezi dospělými. Byla mu nabídnuta šance, když Ranieri potřeboval fotbalistu, který umí hrát oběma nohama. Jeho obětavost z něj udělala kultovního hrdinu fanoušků Chelsea, a tento fakt způsobil, že se velmi rychle stal obrovsky populárním.

Svůj debut sice absolvoval velmi dávno, 28.října 1998, ale pod Viallim si v následujících letech mnohokrát nezahrál.

Přes několikerá zranění dostal pod Ranierim mnohem více prostoru a od ročníku 2003/04 je základním stavebním kamenem týmu.

Je zápory? Míval problémy s kontrolou, což by mohla být jediná překážka na cestě ke slávě.



ZÁLOŽNÍCI:
MICHAEL BALLACK
Jméno: Michael
Příjmení: Ballack
Přezdívka: Micha, Kapitano, Balla, Michi
Datum narození: 26. 09. 1976
Místo narození: Goerlitz
Národnost: Německo
Výška: 189 cm
Váha: 80 kg
Pozice: Záložník
Číslo dresu: 13
Debut: 31.7.2006
Přestupová částka: zadarmo
Předchozí kluby: BSG Motor Karl-Marx-Stadt, Karl-Marx-Stadt FC, Chemnitzer FC, Kaiserslautern FC, Bayer Leverkusen, Bayern Mnichov
V týmu od data: 15. 05. 2006
Smlouva do: neurčeno

Michael Ballack je dirigent zálohy s dobrým vkusem dobrým srdcem a sportovní vysokou školou obor Němčina - historie. Kde udělali soudruzi z NDR chybu, že si neudrželi tohohle vynikajícího záložníka? Michael Ballack je poprvé v zahraničí a je připraven se za svůj nový klub prát jako lev.

Narodil se roku 1976 v Gorlitzu a svojí úspěšnou kariéru odstartoval v roce 1983 v BSG Motor "Fritz Heckert" Karl - Marx- Stadt. Postupně už se však ze začátku Michaelovy kariéry stává chaoz. Kluby se totiž po pádu komunistického režimu začaly zbavovat komunistických jmen a proto se začali přejmenovávat.

Malý Michael v roce 1986 přestoupil do týmu Karl-Marx-Stadt FC, který se v roce 1990 přejmenoval na Chemnitz FC a záložník zde zůstal až do roku 1997. Ale už ve svém prvním angažmá se o něm mluvilo jako o zázraku, který už tak v mladém věku dokázal využít obě nohy a i hlavu. Jeho de facto jediným handicapem je zrak. Mike se neobejde bez kontaktních oček. „Jsem slepý jako patrona,“ sděloval jednou novinářům s úsměvem.

Kaiserslautern FC si ho udržel jen dva roky a tudíž se v roce 1999 Michael poroučel za větší výzvou do Bayernu Leverkusen. Nejvíce se ale proslavil v Bayernu Mnichov. Dostal kapitánskou pásku jak tam, tak v národním týmu.

Mnichov na něm stavěl, pro Mnichov znamenal všechno. Ale jen čtyři roky. Ballack neprodloužil smlouvu a už v &0

JOE COLE
Jméno: Joe
Příjmení: Cole
Datum narození: 08. 11. 1981
Místo narození: Islington
Národnost: Anglie
Výška: 176 cm
Váha: 73 kg
Pozice: Záložník
Číslo dresu: 10
Přestupová částka: 6 600 000 liber
Předchozí kluby: West Ham United
V týmu od data: 6. 08. 2003
Smlouva do: 0. 06. 2010

West Hamu kapitánem a hráčem roku, mnoho lidí věřilo, že svým talentem v provinčním West Hamu mrhá.

Po sestupu Kladivářů do nižší soutěže tak zamířil do svého vysněného klubu. Ranieriho ho využíval spíše jako žolíka na závěr a tak z téměř padesáti startů v polovině střídal. Stejně začal i novou sezónu, pak téměř nehrál, protože se nepohodl s trenérem, ale v lednu chytil skvělou formu a rázně si řekl o místo v základní sestavě.

MICHAEL ESSIEN
Jméno: Michael
Příjmení: Essien
Datum narození: 03. 12. 1982
Místo narození: Accra
Národnost: Ghana
Výška: 178 cm
Váha: 84 kg
Pozice: Záložník
Číslo dresu: 5
Debut: 21.8.2005 - Chelsea - Arsenal 1:0
Přestupová částka: 24 400 000 liber
Předchozí kluby: Bastia, Lyon
V týmu od data: 19. 08. 2005
Smlouva do: neurčeno

Černá hvězda Michael Essien

Základní obratel našeho týmu, mícha naší zálohy. Kontroverzní přestup, kontroverzní osoba oblíbená naším bývalým kontroverzním trenérem. Michael Essien skrývá mnohá tajemství a jako hráč nás nikdy nepřestane překvapovat.

Narozen v Accře, Ghana. Jako většina mladých afrických kluků snil o kariéře v Evropě. Začal hrát za místní Liberty Professionals FC a čekal na svou příležitost. Ta přišla poměrně brzo, v sedmnácti letech odletěl s výběrem své věkové kategorie na mistrovství, které se konalo na Novém Zélandu. Od té chvíle nedal skautům z Evropy spát.

V osmnácti letech se upsal Bastii SC. V základu pevnou pozici neměl. Hrál, kde bylo potřeba. V obraně vystřídal všechny fleky, až se zranil spoluhráč ze středu pole a před Mikou se otevřeli nové dveře. Chtěl hrát a tak místo v záloze musel vzít.

A začala se rodit legenda..

Z prachu a popela se zrodil nový Michael Essien, jehož nezastavilo nic. Opanoval zálohu francouzské ligy a svým nenapodobitelným způsobem doslova dovlekl Bastii až do Poháru UEFA. Protihráči se při jménu Essien otřásali a spousta klubů z Francie pochopila, že je lepší mít Essien při než proti sobě.

Hlásil se PSG, Marseille, Lyon a kluby z Merseyside. Můžeme jen děkovat Paní Prozřetelnosti, že Liverpool s Evertonem nakonec zanechaly námluv. Bastia sice kývla PSG, ale Michael si vybral nejlepší klub v celém hexagonu - Olympique Lyonnais.

Záhy se stal důležitým článkem klubu z Aix- en- Provence. Stal se defenzivním štítem s byzoní sílou a pomohl Lyonským k dvěma z jejich mnoha titulů. V roce 2005 byl zvolen nejlepším hráčem v Ligue 1 a o jeho síle se mluvilo v celé Evropě.

Pak přišlo přestupové okénko v roce 2005 a gentleman v kabátě od Armaniho, který byl zvyklý na to, že jeho boss mu koupí kohokoli. A tento elegán si ukázal na Michaela.

Lyon i Michael se vzpouzeli. Pak Michael chtěl, pak zas nechtěl, pak řekl, že Chelsea je strašná a že za ní nikdy hrát nebude. A nakonec tvrdošíjně prohlásil, že jestli ho Lyon nepustí, nebude hrát. A tak se jedna z nejdelších, nejkontroverznějších přestupových ság uzavřela štastně pro modrý klub. Ale Lyon se mohl radovat také, dostal za mladého Afričana 24,4 milionů liber. Essien byl tak dražší než Drogba a v ceně ho překoval jen Ševčenko.

Londýnský lev salónů

Byl to Mourinhův miláček. Nedal na něj dopustit, všude ho bránil a jako poklad ho nepřetržitě leštil. A vybrousil ho v přenádherný diamant. Stal se věrným leníkem klubu a vynikajícím hráčem. Po pramálo měsících to nebylo Lampard a Essien, nýbrž Lampard - Essien.

Michael však zažil i černější období. Ze začátku ho fanoušci odsuzovali kvůli jeho dřívějším výrokům proti Chelsea. Pak však pochopili, že novináři jsou ochotni si vymyslet a překroutit cokoli. Velice rychle si zvykl na anglické prostředí a na styl hry, ale párkrát to opravdu přehnal. Doteď ho nesnášejí fanoušci ostatních klubů za vyloženou prasárnu, kdy skolil Hamanna (který pak přijal veřejnou omluvu).

Párkrát tam také byla aférka, že Mika řídil opilý atd. Věc s Hamannem mu oplatil tenkrát kapitán WestHamu Reo - Coker, když museli Essiena odnést z hřiště a ten byl tři týdny zraněn. S góly se roztrhl pytel až po zápasu s Tottenhamem v březnu 2006. A doteď máme jistě všichni v paměti jeho dělovku, která přesně zapadla do sítě Arsenalu.

V sezóně 2006 / 2007 byl jeho výkon naprosto nepředstavitelný, dokonalý, nenapodobitelný, nenahraditelný. A dostal cenu fanoušků za Chelsea hráče roku a cenu za gól proti Gunners. Mika se naučil bránit jako rozený bek, vbíhat do útoku z druhé vlny, hlavičkovat jako nejostřílenější útočník a pálit jako kdyby byl kanón.

Stal se třpytícím se zlatem v naší záloze a nedokážeme si bez něj tým představit. Už stačí jen popřát mu zdravé nohy a vše nejlepší do dalších let.


FRANK LAMPARD
Jméno: Frank
Příjmení: Lampard
Přezdívka: Lamps, Frankie
Datum narození: 20. 06. 1978
Místo narození: Romford
Národnost: Anglie
Výška: 183 cm
Váha: 75 kg
Pozice: Záložník
Číslo dresu: 8
Debut: 26.7.2001 - Leyton Orient - Chelsea
Přestupová částka: 11 milionů liber
Předchozí kluby: Swensea City, West Ham United
V týmu od data: 15. 06. 2001
Smlouva do: 15. 06. 2009

Chelsea dostala vyhozením Harryho Redknappa záminku pro koupi jedné z mladých hvězd zálohy West Hamu, Franka Lamparda. Cena byla stanovena na 11 miliónů liber, což se může zdát hodně, ale hráči bylo v době podepsání smlouvy jen 22 let.

Chelsea tak získala hráče nejen pro současnost, ale hlavně pro budoucnost. Bylo to velké rozhodnutí a asi znamenalo konec rodinné atmosféry na Upton Parku. Lampard si již připsal několik startů za národní tým a se svým potenciálem by se mohl stát klíčovým hráčem Chelsea příštích let.
 CLAUDE MAKELELE
Jméno: Claude
Příjmení: Makelele
Datum narození: 18. 02. 1973
Místo narození: Kinshasa
Národnost: Francie
Výška: 170 cm
Váha: 66 kg
Pozice: Záložník
Číslo dresu: 4
Přestupová částka: 16 800 000 liber
Předchozí kluby: Real Madrid, Celta Vigo, Marseille, Nantes, Brest
V týmu od data: 1. 09. 2003
Smlouva do: neurčeno

Když hráči jako Zidane, Figo nebo Raúl řeknou, že je někdo nepostradatelný, měli byste jim věřit. Naštěstí pro Chelsea si Real Madrid neuvědomil přínos francouzského reprezentanta a ten přestoupil do Londýna pouhých 30 minut před koncem letního přestupního okna.

Nedává tolik gólů jako Raúl, neobehrává hráče jako Figo ani neposílá geniální přihrávky na útočníky jako Zidane. Takže proč je Claude Makelele tak ceněný? Odpovědí je práce, černá a tvrdá dřina uprostřed hřiště, kterou zajišťuje útočné výpady. V Chelsea je jeho role stejná, jen pozice v týmu a samozřejmě i plat je na odpovídající úrovni jeho kvalit.

Narodil se v Kongu, ale už ve čtyřech letech se stěhoval do adoptivní Francie. Prošel několika kluby a poté zamířil do španělské Celty Vigo, kde si jeho talentu všiml Real Madrid.

Tři roky na Bernabeu z něj udělali jednoho z nejrespektovanějších záložníků na světě. Byl také u dvou vítězství v La Primera Divisona a Champions League. Chelsea doufá, že ve svých výkonech bude pokračovat a vybojuje pro ni další vítězství.

FLORENT MALOUDA
Jméno: Florent
Příjmení: Malouda
Datum narození: 13. 06. 1980
Místo narození: Cayenne
Národnost: Francie
Výška: 181 cm
Váha: 76 kg
Pozice: Záložník
Číslo dresu: 15
Debut: 5. 8. 2007 - Manchester United (1:1)
Přestupová částka: 13,5 milionů liber
Předchozí kluby: Chateauroux, Guingamp, Lyon
V týmu od data: 9. 07. 2007
Smlouva do: neurčeno

Florenta Maloudu si José Mourinho přivedl, aby obnovil hru na křídla. Dokáže francouzský levák trenérovo přání splnit a zároveň splatit vedení částku, kterou za něj muselo poslat od Lyonu?

Už v deseti letech na ulici ukazoval Malouda obrovský talent, jenž v něm dřímá. Toho si všimli skauti druholigového pařížského klubu Châteauroux a malý Florent se tak s vidinou kariéry profesionálního fotbalisty stěhoval daleko od domova.

Svůj debut si odbyl už v 16 letech, ale protože se jeho tehdejší tým nedokázal probojovat do Ligue 1, Malouda po 4 letech změnil dres. V roce 2000 si ho pořídil Guingamp. A dobře udělal.

Florent začal naplno ukazovat svůj potenciál. Jeho spolupráce s Didierem Drogbou byla smrtící, a i když Malouda platil spíše za nahrávače svému kamarádovi z útoku, dokázal v 92 utkáních nastřílet 15 branek.

Pak se musel zákonitě ozvat Lyon. Když tam francouzský křídelník přestupoval, byl tehdy tým okolo Coupeta nebo Juninha čerstvým mistrem země galského kohouta. Po příchodu Maloudy si tento kousek ještě čtyřikrát zopakoval.

Florent se brzy dostal do reprezentace, na levé straně lyonské ofenzívy se mu dařilo. V sezóně 2006/07 byl dokonce vyhlášen hráčem roku v Ligue 1 a přitáhl na sebe pozornost několika zahraničních velkoklubů, hlásil se především Liverpool, ale také Chelsea.

Malouda si i díky opětovnému shledání s kamarádem Drogbou vybral Londýn a hned ve svém prvním přátelském zápase si připsal gól a asistenci. S jeho další budoucností na Stamford Bridge jdou velká očekávání.

JOHN OBI MIKEL
Jméno: John Obi
Příjmení: Mikel
Datum narození: 22. 04. 1987
Místo narození: Plateau State
Národnost: Nigérie
Výška: 184 cm
Váha: 85 kg
Pozice: Záložník
Číslo dresu: 12
Debut: 12.9.2006 Levski - Chelsea 1:3
Přestupová částka: 12 milionů liber Manchesteru + 4 mil. liber Lynu
Předchozí kluby: Lyn Oslo
V týmu od data: 3. 06. 2006
Smlouva do: neurčeno

Karbaník John Obi Mikel

Říká se, že každý tým potřebuje provokatéra. Hráče, který neustále hecuje spoluhráče, rýpe do protihráčů a prostě celkově si nedá pokoj. Voilá, tu máte Johna Obi Mikela.

Jestliže hledáte postavu, která je rozporuplná a vyžíváte se s přestupových machinacích, podepisování smluv a těch intrik okolo, John je pro Vás ten nejšťavnatější případ.

Jméno Mikel vyfasoval po šampionátu sedmnáctek v roce 2003. Jeho jméno v pase je normálně psáno Michael, ale komentátor to zkomolil a John si tu de facto přezdívku ponechal.

Jako mladík z Nigérie a syn státního úředníka neměl jednoduchou cestu. Svými výkony však zaujal. Mládí strávil v klubech Plateau United a Ajax Cape Town.

V roce 2005 začal ten šílený kolotoč. Mikel kývnul Manchesteru, ale už mel podepsáno v Oslu. Celý případ se řešil jak mediálně, tak soudně. Vlastně nebylo jasné, komu chlapec patří. A pak že obchod s masem už z Evropy vymizel.

Aby v tom nebyl zmatek, do toho všeho se vložila Chelsea v čele s Mourinhem, který prostě Obiho chtěl za každou cenu. Zkrátka a dobře stalo se moderním mít ve svém středu mladého nadějného fotbalistu a ještě to byla ideální příležitost jak naštvat United.

Čert ví, jakým stylem nakonec Blues tohoto hráče uhnali. Stal se však nepřítelem pro fanoušky Red Devils, neboť dva týdny před přestupem k nám prohlásil, že za jiný klub než za ManUtd nikdy nechce hrát. Holt, stane se...

Manchester dostal peníze, Lyn dostal peníze a José dostal Mikela. Všichni spokojeni. Až na nás. Mikel se projevil hned při prvních zápasech jako rozmazlené děcko bez respektu. Při jednom zápase byl za hnusný zákrok vyloučen a rozbrečel se na hřišti. Tohle měla být budoucnost Chelsea?

Vedení a veřejnost Mourinhovi naznačila, že toho kluka musí zklidnit. José najel na tvrdý systém a jeho práce přinesla ovoce. Mikel byl jak beránek. Sice prudil a buzeroval, ale v rámci a jak to měl dovoleno.

Až zas jednou to takhle přehnal na finále Carling Cupu. Tak jistě, jen zatahal Tourého za dres, ale nervově vypjatý Kolo to nevydržel a vyjel po něm. A už to bylo. Pak se tam přihnal Lampard, Fabregas, Adebayor, Mourinho a Wenger. Obi viděl červenou.

Pověst karbaníka potvrzuje i letos. Červená proti Manchesteru United byla jasná a pokazila Chelsea celé utkání. Grant se na mladíka moc netváří a tak je jeho budoucnost zamlžená. Uvidíme, třeba se ještě prosadí a stane se nejlepším záložníkem světa (ale jako Fabregasův ročník to bude mít velice těžké).

STEVE SIDWELL
Jméno: Steve
Příjmení: Sidwell
Datum narození: 14. 12. 1982
Místo narození: Wandsworth
Národnost: Anglie
Výška: 178 cm
Váha: 70 kg
Pozice: Záložník
Číslo dresu: 9
Debut: 14.7.2007 - Chelsea - America 2:1
Přestupová částka: zadarmo
Předchozí kluby: Reading, Brighton, Arsenal, Brentford
V týmu od data: 1. 07. 2007
Smlouva do: neurčeno

Steve Sidwell nepřicházel do Chelsea s tím, že se z něj hned stane pilíř základní sestavy. O své místo bude mezi velkou konkurencí pořádně bojovat. Dokáže se ryšavý anglický záložník prosadit, nebo z něj bude další z hráčů, kteří v modrém dresu zbrzdili svou kariéru?

Sidwella vychovali v Arsenalu. Dvakrát za sebou vyhrál FA Cup mladíků, byl na úspěšných hostováních v Brentfordu (2001-02) a Brightonu (2002-03). Do prvního týmu se ale neprosadil.

Tak v lednu roku 2003 přišel zákonitě odchod. Po talentovaném hráči sáhl Reading a dobře udělal. Už o rok později byl totiž Sidwell zvolen magazínem Four Four Two nejlepším hráčem působícím mimo Premier League.

Ročník 2005-06 se nesl ve znamení spanilé jízdy Readingu v druhé nejvyšší anglické soutěži. Modrobílí vytvořili dokonce rekord v počtu bodů za jednu sezónu v League Championship a mohli se těšit na PL. Sidwellovi byla v té době nabídnuta nová smlouva, ale čerstvý otec malého Harryho odmítl. Vedení mohlo Sidwella prodat a získat tak slušný finanční obnos, ale rozhodlo se si ho ponechat. I když to znamenalo, že po sezoně bude moci odejít zadarmo.

Reading vzal v dalším roce útokem i Premier League, umístění v horní polovině tabulky předtím tipoval málokdo. Jedním z hlavních důvodů úspěšného tažení byl opět Sidwell, který byl v průběhu celé sezóny spojován s množstvím klubů. Nakonec Steven James Sidwell neprodloužil smlouvu a sáhl po nabídce z Chelsea. Zda se mu bude dařit, nebo ne, záleží jen na něm. Potenciál určitě má.
ÚTOČNÍCI:

NICOLAS ANELKA

Jméno: Nicolas
Příjmení: Anelka
Datum narození: 14. 03. 1979
Místo narození: Versailles
Národnost: Francie
Výška: 185 cm
Váha: 77 kg
Pozice: Útočník
Číslo dresu: 39
Debut: 12.1.2008 (Chelsea vs Tottenham 2:0)
Přestupová částka: 15 milionů liber
Předchozí kluby: PSG, Arsenal, Real Madrid, Liverpool, Man. City, Fenerbahce, Bolton
V týmu od data: 11. 01. 2008
Smlouva do: neurčeno
DIDIER DROGBA
Jméno: Didier
Příjmení: Drogba
Datum narození: 11. 03. 1978
Místo narození: Abidjan
Národnost: Pobřeží slonoviny
Výška: 188 cm
Váha: 74 kg
Pozice: Útočník
Číslo dresu: 11
Debut: Chelsea - Manchester United 1:0 - 15.08.2004
Přestupová částka: 24 milionů liber
Předchozí kluby: Le Mans, Guingamp, Marseille
V týmu od data: 20. 07. 2004
Smlouva do: 1. 06. 2010

Po pozvolném startu kariéry nabral Didier rychle směr vzhůru a během tří let se z náhradníka v Le Mans vypracoval v hlavní oporu Olympique Marseille. Svými góly výrazně pomohl francouzskému týmu k postupu do finále Poháru UEFA a byl oceněn titulem Hráč roku. Po příchodu do Chelsea se rychle zabydlel, nicméně zranění ho trochu přibrzdilo a rok zakončil s pouhými šestnácti brankami na kontě. V nové sezóně musí potvrdit že peníze vynaložené na jeho přestup nebyly marné.
SALOMON KALOU
Jméno: Salomon
Příjmení: Kalou
Datum narození: 05. 08. 1985
Místo narození: Oume
Národnost: Pobřeží slonoviny
Výška: 184 cm
Váha: 77 kg
Pozice: Útočník
Číslo dresu: 21
Přestupová částka: 8 - 10 milionů liber
Předchozí kluby: Feyenord
V týmu od data: 30. 05. 2006
Smlouva do: neurčeno

Svým stylem může někomu připomínat Thierryho Henryho, svůj vzor, v začátcích kariéry. Zlí jazykové tvrdí, že neumí zakončovat a i na svůj věk je bláhově naivní. Salomon Kalou ale už několikrát prokázal, jakýže potenciál to v něm dřímá. Jen ho vypiplat.

Mladý Salomon se v osmnácti letech rozhodl opustit Pobřeží Slonoviny a zamířil za vrcholovým fotbalem. Při návštěvě svého bratra Bonaventura v Rotterdamu udělal dojem na kouče z tamního Feyenoordu a následně byl poslán v podstatě na farmu do Excelsioru Rotterdam.

Kalou svůj talent jen potvrzoval a Feyenoord si ho vytáhl po pouhých jedenácti zápasech v Excelsioru. V průběhu tří let se Salomon stal hvězdou nizozemské ligy, chtěla ho i holandská reprezentace pro mistrovství světa.

Kalou za národní výběr Pobřeží Slonoviny nikdy nehrál, proto by mohl klidně za reprezentaci vedenou Marcem Van Bastenem klidně nastoupit. Zažádal si o občanství, ale po velké aféře ho nezískal. Nizozemsko nakonec na MS neuspělo a Van Basten tvrdil, že kdyby byl Kalou mohl hrát, vypadalo by to úplně jinak.

V tu dobu už měl Salomona vyhlédnutého i José Mourinho. Mladý útočník, naštvaný z toho, že si nemohl na mistrovství zahrát, po nabídce Chelsea rád sáhl. Peněženka Romana Abramoviče proti perspektivním technikům nic nemá a Kalou se tak dostal do stejné ligy jako jeho idol.

Premiérová sezóna v modrém dresu rozhodně nebyla špatná. Salomon si na své konto připsal několik parádních branek a v nejsledovanější lize světa naplno ukázal svůj talent. Má před sebou ještě hodně sezón na to, aby ho rozvíjel.

CLAUDIO PIZARRO
Jméno: Claudio
Příjmení: Pizarro
Datum narození: 03. 10. 1978
Místo narození: Callao
Národnost: Peru
Výška: 184 cm
Váha: 79 kg
Pozice: Útočník
Číslo dresu: 14
Přestupová částka: zadarmo
Předchozí kluby: Bayern Munich, Werder Bremen, Alianza Lima, Deportivo Pesquero
V týmu od data: 1. 07. 2007
Smlouva do: 1. 07. 2011

Celým jménem Claudio Miguel Pizarro Bosio se narodil v roce 1978 v  Callau, největším a nejdůležitějším přístavním městě celého Peru. Přes Německo se dostal až do Chelsea, kde by rád zabojoval o místo v základní sestavě.

Své úplně první fotbalové krůčky si odbyl v malém klubu Deportivo Pesquero, později začal hrát za tým z hlavního města – Alianza Lima. Mladičkému Pizarrovi se dařilo a tak nemohl uniknout pozornosti evropských klubů. Nakonec skončil v Brémách, kde strávil příjemné dva roky.

A vysoký útočník opět upoutal dobrými výkony. Zanedlouho po něm prahli i ti největší evropští giganti – Barcelona, Real Madrid, Inter Milán, Bayern Mnichov… Nakonec zvítězil poslední jmenovaný, Pizarrovi se nechtělo měnit zemi.

 I v Bayernu se stal okamžitě oblíbeným. Dal gól při svém debutu, později pomohl k zisku ligového primátu i německého poháru. „Bomber z And“, jak se mu přezdívalo, však po čtyřech letech v bavorském klubu nepodepsal novou smlouvu. Od vedení se dokonce ozývalo: „Když chce dostávat tolik peněz jako Ševčenko, měl by začít hrát jako Ševčenko.“ Takže Pizarro se s Německem zrovna polibkem na tvář a dlouhým objetím neloučil…

Zájem o něj byl v Portugalsku, Španělsku i ve Skotsku. Peruánec ale upřednostnil Chelsea, kde hodlá udělat další velký krok dopředu ve své kariéře.
SCOTT SINCLAIR
Jméno: Scott
Příjmení: Sinclair
Datum narození: 25. 03. 1989
Místo narození: Bath
Národnost: Anglie
Výška: 178 cm
Váha: 64 kg
Pozice: Útočník
Číslo dresu: 17
Debut: 10.ledna 2007 - Wycombe, 1:1
Přestupová částka: 160 tisíc liber
Předchozí kluby: Bristol Rovers, Chelsea, Plymouth Argyle (loan)
V týmu od data: 6. 01. 2007
Smlouva do: 0. 00. 2009

Scott Sinclair je výsledkem práce trenerů mládeže v Bristol Rovers. Za Bristol Rovers nastoupil ke svému 1. zápasu již v 15 letech. V létě 2005 se Scott a Chelsea dohodli na uzavření smlouvy a v listopadu 2005 Chelsea zaplatila Bristolu 160 tisíc liber + podle toho, jak se Scottovi bude dařit, až dalších 750 tisíc liber. Navíc Bristol požadoval po Chelsea, aby zapaltila z případného prodeje tohoto hráče 15% z výsledné částky. V Chelsea oficiálně podepsal smlouvu 7.1.2007 a 1. debut si odbyl v ligovém poháru proti Wycombe. Od 21.1.2007 byl na hostování v Plymouthu, kde celkem odehrál 10 zápasů a vstřelil 4 branky. Hostování skončilo 7.5.2007 a vrátil se zpátky do Chelsea. 5.8.2007 nastoupil ke svému 1.významnému utkání v Chelsea v poháru Comunity Shield, byl vystřídán ve 82. minutě za Joe Colea, ale Chelsea nakonec prohrála na penalty.
ANDREJ ŠEVČENKO
Jméno: Andrej
Příjmení: Ševčenko
Přezdívka: Sheva
Datum narození: 29. 09. 1976
Místo narození: Yagotyn
Národnost: Ukraine
Výška: 183 cm
Váha: 82 kg
Pozice: Útočník
Číslo dresu: 7
Debut: 13.8. 2006 - Liverpool - Chelsea 2:1
Přestupová částka: 30 milionů liber
Předchozí kluby: Dynamo Kyjev, A.C. Milan
V týmu od data: 31. 05. 2006
Smlouva do: 31. 05. 2010

Andriy Shevchenko
V roce 1976 se ve východní Evropě narodil malý chlapec, který je dnes idolem všech tamních kluků.

Dětství a Dynamo
Andrejovi bylo teprve deset let, když vybuchl Černobyl. Jeho vesnička nebyla od toho místa zkázy daleko a tak byl nucen opustit i se svojí rodinou svůj dům a najít bezpečné místo. Na konci toho samého roku malý „Sheva“ neudělal zkoušky z driblingu, aby mohl chodit do sportovní školy v Kyjevě. Naštěstí pro celý světový fotbal si ho ale všiml skaut Dynama Kyjev. V roce 1990 odjel s týmem U-14 do Walesu a stal se hvězdou Ian Rush Cupu. Jako nejlepší střelec pak dostal i pamětní kopačky od legendy ostrovního fotbalu. O tři roky později, tedy v sezóně 93 – 94, se stal nejlepším střelcem B-týmu a přesunul se do Áčka. Prvně nastoupil 28. 10. 1994 v Donětsku a prvně skóroval doma 1.12. proti Dněpru. Pozvánka do reprezentace na sebe nenechala dlouho čekat.

Andrej stále více využíval svých ojedinělých schopností. Z nepatrné šance vybrousit excelentní gólovou příležitost pro sebe nebo pro spoluhráče. Další sezóna přinesla ohromující statistiky. Za 31 zápasů dal Sheva 16 gólů a výrazně pomohl k zisku titulu. V roce 96 se i poprvé trefil v modrožlutém triku proti Turkům. Příští sezónu Dynamo obhájilo titul. Ročníky 97-98 a 98-99 se dají nazvat jako: „Spanilá jízda Andreje Ševčenka“. Vrcholem byl jeho hattrick, který nasázel Barceloně. Kyjev vyhrál 4:0 a v semifinále je zastavil až německý Bayern Mnichov. Za tyto dvě sezóny dal Andrej nespočet gólů, až by se zdálo, že obrana a brankáři protivníků to vzdali předem a skočili si na kafe.

Svět už začínal tušit, že se z východu valí něco velkého. Už tenkrát bylo jasné, že Dynamo vychovalo špičkového útočníka., s kterým se dnes může rovnat snad jen Thierry Henry. Pět sezón strávil Sheva v Dynamu a zajistil patero vítězství v lize a to už není náhoda…

Země těstovin
V roce 1999 Sheva přestoupil do AC Milán, které za něj dalo 26 milionu liber, a už od počátku byl klíčovým hráčem. Začal famózně, za 32 zápasů dal 24 branek a stal se prvním cizincem, který dostal cenu za nejúspěšnějšího útočníka v Serii A. V roce 2002 Ukrajina nezvládla kvalifikaci na MS, ale o čtyři roky už byli úspěšnější, což všichni víte. V dvou následujících sezónách nastřílel 51 gólů, ale velkoklub stejně nic nevyhrál. Nicméně v sezóně 02-03 přišlo vysněné vítězství v Lize Mistrů. Andriy proměnil rozhodující penaltu v italském finále proti Juventusu a stal se prvním Ukrajincem, který nad hlavu pozvedl slavný pohár pro vítěze Champions League a Rossoneri také vyhráli Italský pohár. Příští ročník byl znovu nejúspěšnějším útočníkem v Serii A. Sheva se stal novým symbolem AC a fanoušci ho milovali a vynášeli do nebes. Inu, kam čert nemůže, nastrčí babu…

Všechny kroky vedou do Londýna
V prosinci byl nominován nejlepším fotbalistou roku, ale sezóna v pruhovaném dresu se nesla ve znaku dvojky. Rossoneri skončili druzí v lize a druzí v LM po infarktovém finále s Liverpoolem. Navíc milovníka pomerančového džusu začal lákat do svých řad milionář Roman Abramovič, ale Andriy prohlásil, že v Miláně má všechno, co kdy chtěl. Jeho manželka si to však asi nemyslela. Americká modelka, kterou se ráda nechává vyfotit nahoře bez se za Andriye provdala, povila mu syna a pak mu sdělila, že by ráda šla do anglofonní země. A tak co by pro svojí milovanou ženu neudělal, nechal se naverbovat do řad londýnských Blues. Jeho synátor Jordan se tka rovnou může učit jen anglicky a ne italsky, což byl i jeden z důvodů, který Andriy uvedl na tiskové konferenci. Samozřejmě u nás si taky přijde na větší peníze.

Nicméně tento ukrajinský klučík má velké srdce. Je připraven pro náš klub dýchat, tak mu dejme trochu času a mějme s ním trpělivost.

Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek